Znajdziesz mnie tutaj

Uwaga

Jeśli na blogu nie pojawiają się nowe posty nie oznacza to że zniklam ze świata blogowania. Aktywna jestem na INSTAGRAMIE.

sobota, 3 czerwca 2017

Witaminy, co warto wiedzieć

Wszystko, czego potrzebuje dziecko, które rozwija się w twoim brzuchu, dostaje od ciebie. Jeśli więc brakuje czegoś w twojej diecie, skutki odczuwasz nie tylko ty, ale także ono. Dlatego tak ważne jest, to czy dostarczasz sobie składników niezbędnych do dobrego funkcjonowania.

 

Nigdy przedtem nie byłaś tak odpowiedzialna za innego człowieka jak teraz, gdy jesteś w ciąży. To dzięki tobie maluszek rozwija się, rośnie. Zastanawiasz się, czy twoja dieta w ciąży jest odpowiednia i czy potrzebne ci są dodatkowe witaminy w ciąży? To ty dostarczasz dziecku składników potrzebnych do budowy kości, tkanek, komórek. Dlatego, patrząc na talerz, zamiast brukselki zobacz żelazo, a zamiast jabłek – witaminę C. Zobacz, jakie witaminy w ciąży są niezbędne i czy brać witaminy w ciąży.

Witaminy w ciąży - gdy jesteś całkiem zdrowa

Jeśli nie przestrzegasz żadnej diety, np. antyalergicznej albo wegetariańskiej, jesz codziennie pięć urozmaiconych posiłków – w tym dużo owoców i warzyw, a oprócz tego chude mięso, ryby, nabiał, kasze, czyli odżywiasz się tak, jak zalecają lekarze, nie musisz w czasie ciąży przyjmować preparatów witaminowo-mineralnych. Wszystkie cenne składniki przekazujesz dziecku razem z tym, co jesz. W dodatku składniki łatwo przyswajalne – organizm łatwiej "wychwytuje" witaminy z warzyw i owoców aniżeli z suplementów diety.
Jeśli nie jesteś pewna, czy twoja dieta jest prawidłowa, nie sięgaj po żadne preparaty bez konsultacji z lekarzem!  Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, gdy tworzy się cały układ nerwowy dziecka. Nadmiar witamin może szkodzić!

Jakie witaminy w ciąży na diecie wegetariańskiej

Zamiast mięsa możesz jeść więcej kasz, fasoli, orzechów i moreli. Licz się z tym, że lekarz zaleci przyjmowanie preparatów witaminowych. To także konieczne, gdy masz alergię na mleko krowie.

Gdy męczą nudności

Ciążowe kłopoty z żołądkiem często oznaczają też mniejszy apetyt. Aż się prosi, abyś wzięła dodatkowe witaminy. Bo gdy w ciąży męczą wymioty, są szczególnie potrzebne. Dlatego jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Pomocne mogą być gotowe preparaty witaminowe. Niestety, często podrażniają one żołądek. Powiedz o tym lekarzowi, na pewno coś na to poradzi.

Masz anemię

Gdy twój organizm pracuje dla dwojga, spada ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi. To może doprowadzić do anemii (krwinki nie dostarczają dziecku odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych). Zadbaj, aby na twoim talerzu często gościły ryby, zielone warzywa, orzechy, morele czy mięso. To bogactwo żelaza. Lekarz zaleci przyjmowanie preparatów krwiotwórczych: żelaza i witamin z grupy B.

Łapią cię skurcze

Drętwiejące nogi, kołatanie serca, dziwny ból w mięśniach? Najprawdopodobniej brakuje ci magnezu! Jedz zatem kasze, migdały, figi, banany, ryby, pij kakao i niegazowaną wodę mineralną bogatą w magnez. Lekarz może ci również przepisać preparaty zawierające ten pierwiastek.

Na uspokojenie skołatanych nerwów

Dla niektórych kobiet ciąża jest na tyle stresującym wydarzeniem, że muszą one podczas niej przyjmować preparaty uspokajające. Wielu lekarzy rozumie, że kobiecie może być wtedy ciężko, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, i zaleca przyjmowanie kropli walerianowych. Zatem jeśli w ciąży odczuwasz niepokój, jesteś podenerwowana i rozdrażniona, możesz zapytać lekarza, czy i ty możesz je zażywać. Ciężarnym, które nie odczuwają żadnych psychofizycznych zmian, środki uspokajające nie są potrzebne.

Co jeść by nie brakowało witamin w ciąży?

Pewnie już wiesz, że w ciąży nie powinnaś jeść za dwoje, tylko dla dwojga. Co to oznacza? Mniej więcej to, że nie musisz, a nawet nie powinnaś zjadać dwa razy więcej – dopiero w drugim i trzecim trymestrze potrzebujesz o 300–500 kcal więcej niż przed ciążą. To kotlet z chudego mięsa, jarzynka i owoce, nie zaś pięć porcji lodów! Postaw na jakość, a nie ilość. Tym bardziej że zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały rośnie aż o połowę! Czy dieta jest w stanie dostarczyć ich wszystkich? To trudne. Ale jeśli nie, to może warto sięgnąć po gotowe preparaty witaminowo-mineralne? Nie zawsze są potrzebne, ale bywają wręcz konieczne – np. wtedy gdy dokuczają ci ciążowe dolegliwości.

Zestaw witamin obowiązkowy dla brzuszka

Witamina, o której przyjmowaniu nie możesz zapomnieć w czasie ciąży, to B9, czyli kwas foliowy. Twojemu dziecku jest ona wprost niezbędna! Na XIV Światowym Kongresie na temat Kontrowersji w Położnictwie, Ginekologii i Bezpłodności w Paryżu naukowcy jednogłośnie potwierdzili, że zaleca się przyjmowanie suplementów kwasu foliowego na jeden do trzech miesięcy przed zapłodnieniem i w pierwszym trymestrze ciąży.
Dlaczego jest on taki ważny? Ponieważ to najlepszy i bardzo prosty sposób zapobiegania poważnym wadom centralnego układu nerwowego dziecka.
Ile powinnaś przyjmować kwasy foliowego? Wystarczy 0,4 mg dziennie, o większych dawkach decyduje lekarz. Uwaga: kwas foliowy znajduje się także w wielu zestawach witamin dla ciężarnych, więc jeśli je bierzesz, spytaj ginekologa, czy przyjmować dodatkowo witaminę B6.

źródło: babyonline

1 komentarz:

  1. Kiedy ja byłem w ciąży lekarz zaproponował mi witaminy w postaci kroplówki Śląsk wtedy okazał się miejscem gdzie takie coś stosowali wybrałam się, spróbowałam i od tamtej pory regularnie korzystam z tego cuda :)

    OdpowiedzUsuń